Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cep – Habercep.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Guncel
  4. »
  5. Öğrenciler İsrail Hükümetine Karşı Teknoloji Devlerine Karşı

Öğrenciler İsrail Hükümetine Karşı Teknoloji Devlerine Karşı

haber haber -
19 0

Öğrenciler Teknoloji Devlerine Karşı Protesto Başlattı

Öğrenciler, İsrail hükümetine karşı devam eden protestolarına yeni bir boyut kazandırdı. “Apartheid için Teknoloji Yok” (NOTA) adlı grup, Google ve Amazon gibi büyük teknoloji şirketlerinin İsrail hükümetiyle olan sözleşmelerini feshetmesini talep eden bir kampanya başlattı.

İmza Toplanarak Desteklenen Kampanya

Kampanya kapsamında binlerce kişi, İsrail’in Apartheid sistemini güçlendirdiğini iddia ettikleri şirketlerle iş yapmayacaklarına dair taahhütte bulundu. NOTA’nın hedefi, kampanyaya 1.200 imza toplamaktı ve bu hedefe hızla yaklaşılıyor.

Google ve Amazon’a Çağrı

Kampanya çağrısında, öğrenciler Google ve Amazon’un İsrail’e sağladığı hizmetleri sonlandırması gerektiğini belirterek #ApartheidİçinTeknolojiYok kampanyasına destek veriyor. Bu şirketler, İsrail hükümetine bulut bilişim, makine öğrenimi ve yapay zekâ hizmetleri sunmak için 1,2 milyar dolarlık bir sözleşmeye sahipler.

Geçmiş Protestolar ve Tepkiler

NOTA daha önce Google’ın İsrail’le olan ilişkisini protesto etmek için çeşitli eylemler düzenlemişti. Teknoloji devlerinin İsrail’e sunduğu hizmetlere karşı tepkiler yükselişte. Özellikle Google’dan bir çalışanın, İsrail teknoloji konferansında soykırımı veya gözetime destek veren teknoloji geliştirmeyi reddettiğini söylemesi sonucu şirketten kovulması olayı gündeme gelmişti.

İlgili Yazılar