Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cep – Habercep.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Suriye Türkmenleri ve Suriye’deki Durum

Suriye Türkmenleri ve Suriye’deki Durum

haber haber -
17 0

Suriye’deki Türkmenlerin Durumu ve Sorunlar

Suriye’de Türkmen nüfusunun yaklaşık 4 milyon olduğu biliniyor. Türkmenlerin en yoğun yaşadığı bölgeler arasında Halep, Humus, Lazkiye ve Golan Tepeleri bulunuyor. Arapça konuşan Türk asıllıların sayısının da yaklaşık 4 milyon civarında olduğu belirtiliyor.

Suriye Türkmen Meclisi Kurucu Eski Başkanı Samir Hafez’in Değerlendirmesi

Suriye muhalefetinin etkili isimlerinden biri olan Suriye Türkmen Meclisi Kurucu eski Başkanı Samir Hafez, Suriye’de Türkmenlerin ve Türkiye’nin karşılaştığı sorunları ele aldı. Hafez, Suriye’nin kuzeyindeki durumu ve Türkiye ile olan ilişkileri değerlendirdi.

Suriye’nin Kuzeyindeki Sorunlar ve Çözüm Önerileri

Samir Hafez’e göre, Suriye’nin kuzeyi bugünlerde büyük sıkıntılar yaşıyor. Geçici hükümetin kendi çıkarları peşinde koşması, hizmetten önce kendi menfaatlerini düşünmesi halk arasında rahatsızlık yaratıyor. Hafez, kuzeydeki sorunların artabileceğinden endişe duyduklarını belirtiyor.

Hafez, Türkiye’nin kuzeydeki yatırımlarının yeterince görünmediğini ve çetelerin hakimiyet kurduğunu vurguluyor. Önerisi, Türkiye’nin bölgede daha profesyonel ve kültürlü kişileri göreve getirmesi ve çetelerin kontrol altına alınması yönünde. Aksi takdirde, Suriye’nin kuzeyinde daha fazla provokasyon yaşanabileceğini ifade ediyor.

Türkiye-Suriye İlişkileri ve Gelecek Perspektifi

Hafez’e göre, Türkiye ile Suriye arasındaki yakınlaşma bazı dış güçler tarafından engellenmeye çalışılıyor. Türkiye’nin Suriye politikalarının dikkatlice şekillendirilmesi ve bölgede istikrarın sağlanması gerektiğini savunuyor. Ayrıca, Suriye’de yaşanan olayların provokasyon olduğunu ve bunun engellenmesi gerektiğini vurguluyor.

Suriye’deki refahın sağlanması ve Suriyelilerin ülkelerine dönmesi için Esad rejiminin ekonomik reformlar yapması gerektiğini belirten Hafez, barışın ancak halkın güvenliğinin sağlanmasıyla mümkün olacağını ifade ediyor.

İlgili Yazılar